Jak wykropkować spis treści Word 2007?

Jak wykropkować spis treści? Jak użyć tabulatorów w tym celu?

Przedstawię Wam tutaj jak w prosty sposób zrobić ?wykropkowanie?, czyli inaczej ?tabulację? w Wordzie 2007.

Do wykonania czynności o której mowa, potrzebna nam będzie linijka. Jeśli nie mamy widoczniej linijki, najprostszym sposobem jej włączenia będzie wciśnięcie znaku linijki, znajdującego się po prawej stronie ekranu, tuż nad paskiem przewijania strony .

Jak włączyć linijkę

 

Ok, mamy już widoczną linijkę. Teraz wpisujemy tekst początkowy od którego tabulatory będą się zaczynały. W przykładzie to: Asia, Kasia, Basia. Następnie zaznaczamy wpisany tekst, który później będziemy wykropkowywać i klikamy w wybranym miejscu linijki dwukrotnie:

Przygotowujemy tabulator

Na linijce pojawia nam się tabulator (w przybliżeniu widać to w polu ?A? (rysunek powyżej) oraz wyskakuje nam nowe okienko (rysunek poniżej).

Tak należy robić wykropkowanie

A teraz kończymy pracę na przykładzie (ustawiamy kolejno):

Pozycja tabulatora ? 12cm;

Domyślne tabulatory ? ustawiona wartość jest bez znaczenia. Domyślne tabulatory oznaczają o ile będzie przeskakiwał kursor, jeśli będziemy naciskać klawisz ?TAB? o ile nie będziemy mieli innych tabulatorów. My właśnie ustawiamy inne tabulatory, dlatego ta wartość przestaje mieć dla nas znaczenie;

Wyrównanie ? do prawej;

Znak wiodący ? ten: znak wiodący - wykropkowanie

Następnie naciskamy przycisk USTAW i OK.

Okienko nam się zamyka.

Ustawiamy kursor za ostatnią literą wyrazu w wierszu (tak jak na rysunku poniżej, po wyrazie ?Kasia?) i naciskamy klawisz ?TAB?. Na poniższym rysunku ustawiono tabulatory do wyrazu ?Asia?.

Prawidłowo usstawiony tabulator

UWAGA!!!

Aby całość działała tak jak powyższym rysunku musimy pousuwać wszystkie inne tabulatory występujące w formatowanym fragmencie dokumentu. Jeśli tego nie zrobimy, nasz dokument może wyglądać tak:

Błąd w wykropkowaniu

Na rysunku czerwoną obwódką zaznaczono istniejące dodatkowe tabulatory, które zepsuły nasz dokument. Musimy je usunąć. Aby usunąć zbędne tabulatory, należy na każdy tabulator najechać myszką, nacisnąć na nim lewym klawiszem, a następnie przeciągnąć w jakieś dowolne miejsce.

 

Zobacz również:

Wykropkowanie (tabulacja) w Word 2003

Tworzenie automatycznego spisu treści w dokumentach Word

5 myśli nt. „Jak wykropkować spis treści Word 2007?

  1. Sabina

    Dziękuję za krótkie a zarazem treściwe wyjaśnienie tematu, uprzednio przejrzałam wiele stron „pomocowych” i nie zdołałam sobie odświeżyc tabulatorów a po poradzie z waszej stony za pierwszym podejściem uporządkowałam cały spis treści. Już dodałam waszą strone do zakładek-WIELKIE DZIĘKI:D

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *